Uluslararası gıda devleri İstanbul’a geliyor

 

Türkiye’de ilk defa gıda, ambalaj ve ev dışı tüketim sektörleri aynı tarihte, aynı çatı altında buluşuyor. 20-23 Eylül tarihleri arasında CNR Expo Yeşilköy’de gerçekleştirilecek CNR FOOD İSTANBUL, CNR AMBALAJ, EDT – Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşması isimli üç organizasyonun sektör için bu güne kadar yapılmış en kapsamlı ticari platformlar olacağının duyurusu yapıldı.

Toplam 80 bin metrekarelik alanda, 8 salonda düzenlenen organizasyon ile 84 ülkeden 65 bin ziyaretçiyi sektörle buluşturarak ihracatın gelişmesine önemli bir katkı sağlanması hedefleniyor. Gıda toptancıları, zincir marketler,  tekil ve zincir oteller, restoran, cafe, yemek ve catering şirketleri gibi kurumların işletme sahipleri, satın almacıları ve şefleri tarafından yoğun ilgi gösterilmesi beklenen organizasyonun ticari hacminin yüksek olması bekleniyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, CNR Holding ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği tarafından düzenlenen CNR Food İstanbul ve CNR Ambalaj İstanbul fuarları ile Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşması için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Ev Dışı Tüketim Derneği’nin (ETÜDER) CNR Food İstanbul fuarına verdiği destekle çok daha güçlü bir fuar gerçekleştireceklerine vurgu yapan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “Türkiye’de ilk kez gıda, ev dışı tüketim tedarikçileri ve ambalaj sektörlerinin eş zamanlı olarak buluşmasının ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Fuarımızda 60 bin metrekare alanda 1000’in üzerinde markanın katılımıyla, 35 bin profesyoneli ağırlamayı hedefliyorduk fakat ETÜDER’in de katılımıyla fuarı büyütme kararı aldık. 80 bin metrekare alanda 1500’ün üzerinde markayı ve 65 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacağız.” dedi.

CNR Food İstanbul’da Türkiye’nin en kapsamlı alım heyeti organizasyonlarından birinin de düzenleneceğine dikkat çeken Mete, “İtalya, Almanya, İngiltere, Yunanistan, İran, Irak, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Cezayir, Tunus, KKTC, Azerbaycan, ve Rusya’nın yanı sıra, sektörün hedef pazarlarından olan MENA bölgesinin de aralarında olduğu, 84 ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlayacağız. Fuarlara gelen iş insanları gittikleri ülkeye ekonomik ve turizm açısından katkı sağlıyor. Son yıllarda Avrupa’nın 3. dünya ve Müslüman ülkelere uygulamış olduğu vize politikalarından dolayı Avrupa’daki birçok fuar kan kaybediyor. Uzun yıllar tüm gıda sektörünü tek çatı altında toplayan, başarılı bir fuar organizasyonu yapmayı arzuladık. Bu arzumuzu, CNR Food İstanbul ile hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Güney ve Ege sahillerindeki işletmelerin katılımı bekleniyor

Üç sektörün tek çatı altında birleşmesinin çok büyük bir güç birliği oluşturacağını vurgulayan Ev Dışı Tüketim Derneği Başkanı Melih Şahinöz, “CNR Food ağırlıklı olarak ihracat yapan Türk şirketlerinin katıldığı bir fuar olacak. Dolayısıyla ziyaretçilerini ağırlıklı olarak yerli ve yabancı ithalatçılar oluşturacak. CNR Food fuarı, Türkiye’de bir ilke imza atarak ev dışı tüketim tedarikçiliği sektörünü ihracat ile tanıştıracak. Bu güç birliğinden hem sektör hem de ülkemiz için önemli fırsatlar çıkaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Bu büyük organizasyonun zamanlama olarak da sektöre yeni bir soluk getireceğini belirten Şahinöz, “Fuarı ilk defa yaz sezonu öncesinde değil, sonrasında yapıyor olacağız. Bu sayede hem katılımcılar hem de ziyaretçiler için iyi bir değişim yaşanacak. Nispeten düşük bir sezon olacağı için, daha önce işlerinin yoğunluğu sebebiyle fuarımızı ziyarete gelemeyen Güney ve Ege sahillerindeki tekil ve zincir otel, restoran, cafe, yemek ve catering şirketleri gibi kurumların işletme sahipleri, satın almacıları ve şeflerinin katılımlarının güçlü olacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla ziyaretçi sayımız da artacak.” dedi.

CNR Holding; CNR Food İstanbul ve CNR Ambalaj fuarları ile Ev Dışı Tüketim Ürünleri ve Tedarikçileri Buluşması’nın tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini, Dubai ve Londra’daki ofislerinin yanı sıra 24 ülkede bulunan 180 yetkili acente üzerinden yapıyor. CNR Food İstanbul; Türkiye’nin en büyük gıda fuarı olma amacı ile organize ediliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir