Mikrodalga fırın 50 yaşında !

Whirlpool Corporation tarafından bundan 50 yıl önce hizmete sunulan ev tipi ilk mikrodalga fırınlar, 50 yılı geride bıraktı.

Ev tipi mikrodalga fırın, bugünkü gelişmişliği ve üretim teknolojisi sayesinde mutfaklara pratik çözümler getirmesi nedeniyle mutfakların vazgeçilmezi konumunda bulunuyor. Ev tipi mikrodalga fırınlar, geleneksel bir fırının yapabileceği her şeyi yapabilme kabiliyetinin yanı sıra uygun fiyata satın alınabiliyor. 1967 yılında ev tipi ilk mikrodalga fırınlar, üretim bandından indiğinde hiç kimsenin bu aletin yüksek teknolojisiyle dünyaya yayılıp mutfakların önemli bir parçası olacağını hayal etmediği ifade ediliyor.

İlk tanıtım tramvayda yapıldı

Şirket ilk mikrodalganın tanıtımı için Chicago’da bir tramvay ile basını ve kadın katılımcıları gezdirdi. Tur boyunca mikrodalgada kahve, çay, yemek ısıtılarak ve mısır patlatılarak ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulunulmasının yanı sıra indirim kuponları dağıtıldı. Mikrodalga satın alan her kişinin evine ürünü kurması ve ilk mikrodalga yemeğini hazırlaması için bir uzman kişi gönderileceği belirtildi.

İlk endüstriyel kullanım otellerde ve gemilerde oldu 

Endüstriyel olarak ise ilk mikrodalga fırın otellerde ve gemilerde kullanılmak üzere 1947 yılında üretildi. 340 kilo ağırlığındaki bu cihazların fiyatı o zamanki dolar değeriyle 2 – 3 bin dolar olarak (günümüz parasıyla 22 bin 500 dolar) satışa sunuluyordu. Bu endüstriyel mikrodalga fırına çalışanlar aralarında anket yaparak “Radarange” ismini vermişlerdi. Daha sonra ise Whirlpool Corporation’ın ilk ev tipi mikrodalga fırını üretmesiyle mutfaklarda yeni dönem başlamış oldu.

 

 

 

 

Zafer Endüstriyel Mutfak’ta yer alan mikrodalga fırınlara göz atmak için tıklayınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir