Meze Festivali tam puan aldı

 1. Uluslararası Meze Festivali, 50’nin üzerinde şefin katılımıyla 14 Ekim tarihinde Antalya’da gerçekleştirildi. Akra Otel’de düzenlenen Uluslararası Meze Festivali’nde, Türkiye’nin yanı sıra Lübnan ve Yunanistan’dan 24 işletme, hazırladıkları 100’e yakın meze çeşidini tanıttı.

Dünyanın ilk uluslararası meze festivali olma özelliğini de taşıyan etkinlik ile, Ortadoğu ve Akdeniz’in yeme-içme kültüründe ciddi bir yeri olan mezelerin kültürel iletişimin bir parçası haline nasıl dönüştüğü ve bu iletişime nasıl katkı sağlayabileceğinin gösterilmesi amaçlandı.

Festivalin komite üyesi Vedat Başaran, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Antalya’nın turizm ve ticaretin yanında tarım alanında da önemli bir konumda bulunduğunu söyledi.

Mezenin Ortadoğu ve Akdeniz kültüründe önemli yere sahip olduğunu dile getiren Başaran, “Yemek paylaşılırsa güzeldir. Meze de paylaşılan yemeklerin başında gelir.” diye konuştu.

Festivalin komite üyesi Gökmen Sözen de Türkiye’de meze konusunda ilk  festivalin Antalya’da düzenlendiğine işaret etti. Sözen, “Türkiye’nin çeşitli kentlerinden mezeler burada yapıldı. Festivalin uluslararası boyutunu geliştirmek istiyoruz. Gelecek yıl İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeleri de bu festivalin içine katmamız gerekiyor. Kuzey Afrika ülkeleri olan Fas, Tunus ve Cezayir’i de içine alacak bir çalışma yapmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir