Espresso makineleri rehberi : espresso makinesi çeşitleri nelerdir?

 

Espresso, kökeni 1900’lü yıllara dayanan, zaman içinde İtalya’dan tüm dünyaya yayılan, basınç kullanarak hazırlanan hızlı ve pratik bir kahve demleme yöntemidir.

Günümüzde, dünyanın hemen her yerinde çokça tüketilen espresso, Türkiye’de son yıllarda kahve kültürününün hızla yayılmasıyla ülkemizde de sıkça tüketilen bir kahve oldu.

Sade içilmesinin yanı sıra latte, cappuccino gibi sütlü kahvelere dönüştürülebilmesi nedeniyle de popülerliği artan espresso, bugün hem büyük kahve zincirleri hem de küçük çaplı kafe ve bar işletmeleri tarafından yoğun olarak hazırlanıp servis ediliyor.

Kaliteli ve lezzetli bir kahve elde etmek için espresso makinelerini tercih eden mutfak profesyonelleri, tercih yaparken zor bir karar verme sürecinden geçebiliyor. Müşteri kapasitesi, işletmenin alanı ve bütçesi gibi faktörleri değerlendirmeye başlayan işletmeler, espresso makinesi almaya karar verdiklerinde ise 3 çeşit en­düstriyel tip espresso makinesi ile karşılaşıyor.

Manuel Espresso Makineleri

Manuel espresso makineleri suyu kahveye, kol gücü ile ku­rulan bir yay sistemi aracılığıyla basınçlı olarak aktarır. Yeni nesil makinelerde bu işlem su pompası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Manuel espresso makineleri ile profesyonel baristalar tarafından çok lezzetli espressolar elde edilmesine karşın espressonun hazırlanmasını makine başında beklemek işletme, çalışan ve müşteri açısından zaman kaybı yaratabilmektedir. Özellikle tek veya az çalışana sahip bir işletmenin espresso makinesi tercih ederken göz önünde bulundurması gereken bir durumdur. Daha az sıklıkla espresso hazırlayan ve bu konuda yoğun talep görmeyen işletmeler tarafından tercih edilebilmektedir.

Yarı otomatik espresso makinesi 1 gruplu
Yarı Otomatik Espresso Makineleri

Yarı otomatik espresso makineleri, tam otomatik makinelere nazaran daha ekonomik fiyatlarla satışa sunulabilmektedir. Bu makinelerde her grup başlığı için bir tane açma kapama düğmesi bulunmaktadır. Düğmeye basıldığında sabit ba­sınçlı su akışı başlar.  Kahve bardağa doldurulduktan sonra düğmeye basarak makinenin kapatılması gerekir. Aynı anda birden fazla iş yapabilecek kapasiteye sahip  yoğun olmayan işletmeler tarafından tercih edilebilmektedir.

Tam otomatik espresso makinesi 3 gruplu
Tam Otomatik Espresso Makineleri

Tam otomatik espresso makineleri her grup için birden fazla düğmeye sahiptir. Bu düğmeler programlanarak ne kadar su vermeleri gerektiği ayarlanabilir.

Makinenin düğmesine basıldıktan sonra başında beklenilmesi gerekmediği için zamandan tasarruf sağlar ve hızlı sipariş teslimatına yardımcı olur. Makine suyu verdikten sonra otomatik olarak durur. Baristanın kapatması gerekmez. Yoğun müşteri kapasitesine sahip işletmeler için en uygun tercih olarak gösterilmektedir.

İşletmenize en uygun espresso makinesini tercih etmek için müşteri kapasitenizi, işletme alanınızı ve bütçenizi göz önünde bulundurarak, tercih yapabilir ürün tercihinizle ilgili doğru bir yönlendirme için Zafer Endüstriyel Mutfak’a ulaşabilirsiniz.

Kaliteli, güvenilir ve garanti hizmeti kapsamında yer alan en yeni espresso makinelerini incelemek ve online alışveriş kolaylığı ile sahip olmak için https://zaferendustriyelmutfak.com/urun-kategori/kahve-makineleri/espresso-ve-cappucino-makineleri/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir