Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’nde ilk kez bir Türk şef finale adını yazdırdı

Mardinli şef Ebru Baybara Demir, dünyanın en itibarlı mutfak kültürü yarışması olarak gösterilen ve 100 bin euro ödüllü Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’nde ilk 10’a kalma başarısı elde etti. Demir, bu alanda ilk kez Türkiye’den adını finale yazdıran şef aşçı olmayı başardı.

Profesyonel turizm rehberi olmasına rağmen 16 yıl önce Mardin’de açtığı restorant ile bölgede ilklere imza atan Ebru Baybara Demir, Bask Dünya Aşçılık Ödülleri’ne, eğitmen şefliğini yürüttüğü Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Harran Kaymakamlığı destekli Harran Gastronomi Okulu projesi ile aday gösterildi. Demir, 110 adayın katıldığı yarışmada finale kaldı.

Demir, konuşmasında Mardin’de eğitimsiz, hatta çoğu okuma yazma bilmeyen ev kadınlarına yaptıkları yemeklerden nasıl para kazanacaklarını öğrettiklerini ifade etti.

”Aşçılık Ödülleri yarışmasında 110 aday arasından ilk 10’a girerek finale kalan ilk Türk şef oldum.”

Demir, “2017 yılında kurduğum ‘Hayatım Yenibahar Derneği’ ile kırsal kalkınmada öncelikli ve özellikle mültecilerin yaşadığı yerlerde başta gastronomi olmak üzere meslek edindirme kursları açarak istihdam alanında faaliyet gösterdim. Şefliğini yaptığım sosyal sorumluluk projelerinden biri olan, Şanlıurfa’da BM ve Harran Kaymakamlığının ortaklaşa yürüttüğü proje ile dünyanın en prestijli mutfak yarışmalarından biri olan Bask Dünya Aşçılık Ödülleri yarışmasında 110 aday arasından ilk 10’a girerek finale kalan ilk Türk şef oldum.” dedi.

Yarışmanın kazananı 18 Temmuz tarihinde Meksika’da ilan edilecek. Ekim ayında İspanya’nın San Sebastian kentinde gerçekleştirilecek törende ise ödül takdimi yapılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir